Złamana łapa u psa lub kota? Koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii!

Złamanie łapy u psa lub kota nie zawsze widoczne jest na pierwszy rzut oka. Jednak gdy wiesz, że zwierzę uległo poważnemu wypadkowi – będziesz w stanie od razu zauważyć, że jedna z kończyn Twojego pupila szybko puchnie, jest zauważalnie zdeformowana, a zwierzę broni się przed dotykiem ze względu na silny ból. Nie czekaj, działaj!

Jak wynika z bloga o weterynarii Miniwet, należy bezzwłocznie skontaktować się z kliniką weterynaryjną, informując, że zwierzę potrzebuje natychmiastowej pomocy i że jesteś już w drodze.

Czy to aby na pewno uszkodzenie kości kończyny?

Jednak wówczas, gdy zwierzę ulegnie wypadkowi np. podczas Twojej nieobecności w domu, a uszkodzenie nie będzie aż na tyle poważne, by szybko wywołać opuchliznę i zmianę kształtu kończyny, możesz najpierw zauważyć, że Twój pupil ma problemy z poruszaniem się. Dopiero bliższe oględziny pozwolą na określenie przyczyny. Nie każda sytuacja, w której pies czy kot nie jest w stanie poruszać się normalnie, sygnalizuje uszkodzenie kości w łapie. W niektórych przypadkach zwierzę może podkurczać nogę, w którą wbił się kawałek szkła lub w której doszło do uszkodzenia nie kości, a np. pazura.

Istnieją jednak poważniejsze sytuacje, w których trudności w poruszaniu kończynami nie muszą wcale wynikać ze złamania kości w ich obrębie. Są to między innymi:

  • uszkodzenia kręgosłupa – w przypadku złamań w odcinku szyjnym zwierzę nie będzie w stanie poruszać ani przednimi, ani tylnymi kończynami.
  • uszkodzenia miednicy – w przypadku pęknięcia kości miednicy zwierzę będzie unikało opierania ciężaru ciała na tylnych kończynach.

Nie zawsze więc niechęć do poruszania się będzie wynikała z uszkodzeń w obrębie samej łapy zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że każda zmiana w zachowaniu Twojego pupila jest powodem do złożenia wizyty doświadczonemu lekarzowi weterynarii, który będzie w stanie ocenić, czy wynika ona z naturalnych czynników, czy może jest spowodowana toczącym się w organizmie czworonoga procesem chorobowym lub mechanicznym uszkodzeniem układu kostnego.

Niezależnie od tego, czy złamanie dotyczy przedniej czy tylnej łapy i czy przytrafiło się psu, czy kotu, lekarze weterynarii mogą zaproponować dwie ścieżki leczenia, których koszt będzie się od siebie znacząco różnił, czyli leczenie operacyjne lub zachowawcze. To, która z nich będzie odpowiednia w przypadku Twojego pupila, zależy przede wszystkim od typu uszkodzenia kości.

Poprzedni artykułListwy sufitowe – zadbaj o aranżację domu i mieszkania!
Następny artykułJak się pozbyć cellulitu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj