Podejmując decyzję o założeniu własnej firmy warto zwrócić się po pomoc do specjalistów od spraw gospodarczych i prawnych. Jednak gdy nie mamy takiej możliwości, przychodzi nam szukanie informacji na własną rękę. Mimo że internet nie zawsze jest sprawdzonym źródłem wiedzy, znalezione informacje trzeba często weryfikować. Mimo wszystko dobrze jest znać chociaż podstawowe zasady prawa, którymi rządzi się gospodarka, aby nie podejmować błędnych decyzji dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa, które postanowiliśmy stworzyć.
Oto kilka podstawowych informacji i zasad, którymi rządzi się polskie prawo gospodarcze:
Czym jest prawo gospodarcze?
Prawo gospodarcze to dział prawa skupiający się na stosunkach gospodarczych państwa oraz podmiotów w nim działających, zarówno osób prawnych jak i fizycznych. Jako, że obszar ten jest dość duży i wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej, został podzielony na dwa poddziały: prawo gospodarce publiczne i prawo gospodarcze prywatne. Pierwszy z nich odnosi się do wzajemnych stosunków pomiędzy państwem a przedsiębiorcami oraz określa swobodę państwa w ingerowaniu w gospodarkę kraju. Natomiast prawo gospodarcze prywatne reguluje wzajemne stosunki pomiędzy przedsiębiorcami, ich obowiązki oraz system egzekwowania kar w zależności od zawartej spółki. Zajmuje się również kwestami dotyczącymi papierów wartościowych czy zasadami upadłości spółek.
Główne zasady prawa gospodarczego
Prawo gospodarcze, w odniesieniu zarówno do pierwszego jak i drugiego obszaru charakteryzuje się kilkoma nadrzędnymi zasadami. Regulują one podstawowe kwestie prawne i stanowią podstawę dla całego systemu prawnego. Są to: zasada społecznej gospodarki rynkowej, która wyróżnia trzy podstawowy działalności gospodarczej: własność prywatną, własność działalności gospodarczej oraz dialog partnerów społecznych. Jest to połączenie modeli gospodarki rynkowej oraz państwa opartego na systemach socjalnych. Kolejna norma prawa gospodarczego mówi o prawie do swobody w podejmowaniu decyzji o prowadzeniu biznesu, która może być ograniczona tylko ze względu na ważne sprawy publiczne – jest to zasada wolności gospodarczej. Zasada równości gospodarczej zapewnia niedyskryminowanie przedsiębiorców, wynika z niej równe traktowanie przedsiębiorców o podobnych cechach. Kolejną zasadą, wprawdzie nie powiedzianą wprost, jednak zawartą pośrednio w opisie prawa, jest zasada konkurencyjności gospodarki, w zgodzie z którą wszyscy przedsiębiorcy wchodzący na rynek konkurują ze sobą między innymi jakością i ceną swoich produktów.