Najpopularniejsze rodzaje serwerów

Każdy, kto chce uruchomić własną stronę internetową, musi załatwić kilka istotnych spraw. Po pierwsze trzeba taką stronę przygotować lub zlecić jej wykonanie specjaliście. Następnie trzeba ją przenieść na serwer. Jakość tego ostatniego ma kluczowe znaczenie dla płynnego i bezawaryjnego działania witryny.

Dla właściciela strony www domena internetowa staje się jego adresem w sieci. Pełni rolę podobną do adresu ulicy, wskazując miejsce serwisu. Lokalizacją w Internecie jest natomiast serwer. Właśnie na jego dysku przechowywane są pliki strony internetowej, co pozwala udostępniać je internautom. Jakość hostingu ma znaczenie dla bezproblemowego działania witryny internetowej. Do wyboru są różne rozwiązania.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to najprostsze rozwiązanie. Na serwerze fizycznym wydzielane jest miejsce dla bardzo wielu użytkowników. Taki serwer współdzielony nie ma postaci fizycznej, funkcjonuje wyłącznie wirtualnie. Osoba, która wybiera taki hosting, musi zdawać sobie sprawę, że jej zasoby zostaną umieszczone na serwerze współdzielonym z innymi użytkownikami. Taka oferta ma bardzo korzystną cenę, jednak trzeba parametry dzielić z wieloma klientami usługodawcy.

Serwer VPS

Serwer VPS (Virtual Private Server) jest rozwiniętą opcją hostingu współdzielonego. W tym przypadku klient otrzymuje własną (wirtualną) przestrzeń dyskową, którą może zarządzać z poziomu swojego komputera. Sprzedawca oferuje określone (gwarantowane) parametry serwera jak pojemność, pamięć, prędkość, ale można je zmieniać w zależności od potrzeb użytkownika. Jednocześnie serwer VPS jest nadal współdzielony z innymi nabywcami.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany jest wybierany przez najbardziej wymagających klientów, którzy generują olbrzymie ilości danych i chcą mieć pewność, że są one przechowywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. W tym przypadku hosting nie jest wirtualny. To fizyczne maszyny przetrzymywane w serwerowniach, czyli Centrach Danych. Właściciel takich miejsc gwarantuje ochronę serwerów i ich stałe nadzorowanie. Serwer dedykowany ma najwyższy współczynnik SLA określający stopień bezpieczeństwa danych.

Hosting to usługa umożliwiająca przechowywanie plików stron internetowych oraz wiadomości e-mail. Oferta serwerów może znacząco różnić się parametrami. Podczas wybierania serwera dla swojej strony www ważne jest ustalenie potrzeb serwisu. Największe witryny i usługi online powinny używać serwera dedykowanego, mniejsze serwisy mogą funkcjonować, korzystając z pozostałych rozwiązań.

Dowiedz się więcej na Domeny.pl.

Poprzedni artykułUżywana konsola i gry – sposób na tańszą rozrywkę
Następny artykułZakładasz firmę? Przeczytaj, jak wybrać firmowy rachunek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj